22 Nisan 2013 Pazartesi

8. ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ
 
8. ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ 

Her yıl Osmaniye’de, Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Derneği’nin düzenlediği kültür ve sanat bayramı bu yıl 7-8-9 Haziran 2013 tarihleri arasında 8. kez düzenleniyor.

Sanat Bayramı’nın en önemli etkinlikleri Özgür Film Festivali adı altında gerçekleşecek. Festival yarışmalı ve özgür filmler şenliği olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

8. Özgür Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da, özgürlüğe sahip çıkan amaçlar peşinde!
Festival yönetimi bu amaçları şöyle açıklıyor:

•       Özgür Film Festivali’nde anlayışlar, davranışlar, uygulamalar ve hayattan filmlerimize, filmlerimiz üzerinden de hayata bakışlar özgürce olacaktır
•       Özgür Film Festivali sinema sanatını halkla, özellikler gençler ve kadınlarla buluşturmayı; kültür kurumlarının dikkatini sinema sanatı üzerinde odaklamayı amaçlar.
•       Özgür Film Festivali sadece filmleri değil, filmlerin geri planında yer alan araştırmacılık, bilimsellik, tasarımcılık ve sanatsal yaratıcılık gibi toplumsal ilerlemenin ve özgürleşmenin dinamiklerini de destekler.

Yarışmalı bölüm:

Özgür Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde iki kategori var

        1 - Ulusal Belgesel Film Yarışması
        2 - Ulusal Kısa Film Yarışması

Özgür Film Festivali’nin yarışmalı bölümleriyle ilgili “Yarışma Koşulları” ekte sunulmuştur.

Seçici Kurul:
Dursun Özden  ( yönetmen , gazeteci )

 Hasan Özgen                       ( Yönetmen, yazar)

  Ersan Ocak                         (Yönetmen, Öğretim Üyesi)
     
Özgür Filmler Şenliği:

Festival bu yıl yeni bir uygulama gerçekleştiriyor. Yarışmalarımıza katılmayan filmleri seyirciyle paylaşmak. Üzerinde söyleşerek onları yeniden özgürleştirmek… Uzun metrajlı kurmaca ve belgesel filmlerden oluşacak “özgür filmler” bu yıl festivalimize ayrı bir anlam ve renk katacak. Filmlerin ardından yönetmenlerle yapılacak söyleşiler yoluyla, sinemanın gizemli ve fakat zor yolculuğuna ortak olacağız.

Yıl ve süre sınırı olmadan yönetmenlerimizin istedikleri filmleriyle festivalimize katılmalarını bekliyoruz.

Gösteriler DVD üzerinden yapılacak, son katılım tarihi 20 Mayıs 2013’dir. 

Festival  yazışma , bilgi ve gönderi adresi:
Erdal Yılmaz
Özgür Film Festivali sekrataryası
Uzman Kırtasiye, Atatürk Lisesi Yolu, Eski Otogar yanı
Osmaniye
Tel: 0328- 812 5110

İbrahim Çenet (Festival Yöneticisi, Anadolu Halk Bilimleri Kültür Akademisi Başkanı)
Tel: 0538-552 29 92


İbrahim Çenet
Özgür Film Festivali Yöneticisi
Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Derneği
Çardak köyü /  Osmaniye 
Tel: 0328 -835 64 06.
8.Özgür film festivali ile ilgili koşullar ve bilgileri halk bilimleri akademimizin web sitesinde bulabilirsiniz.www.anadoluhalkbilimleri.com

Özgürlüğün ve inadın, insanın ve sanatın, düşlerin ve geleceğin yaratıcılarını, yürekli dostlarını bekliyoruz.

Yolumuz açık olsun!

İbrahim Çenet
Özgür Film Festivali Yöneticisi8. ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ
YARIŞMA KOŞULLARI

1.Yarışmalar isteyen belgesel ve kısa  film yarışmacılarına  açıktır. Bu nedenle yapımcı ya da yönetmenlerden en az birisi T.C vatandaşı olmalıdır.

2. Yarışmalara amatör ve profesyonel herkes katılabilir.

3. Yarışmalara sanatsal, kültürel ve bilimsel kaygı taşıyan filmler katılabilir.

4. Yarışmalara, film, video, dijital formatlarında yapılmış eserler katılabilir.

5. Yarışmalara 1 Ocak 2009 tarihinden sonra yapılan filmler katılabilir.

6. Daha önce bu yarışmalara katılan filmler yeniden katılamaz, ancak başka yarışmalara katılmış olanlar, ödül almış olsalar da katılabilirler.

7. Aynı yarışmacı en fazla iki filmle yarışmaya katılabilir.

8.Yarışmaya katılacak ulusal belgeseller ( süre yok ), ulusal kısa filmler ise en fazla 30 dakika süreli olacaktır.

9. Yarışmaya katılma ve ön eleme için filmlerin yayın kalitesinde dört ( 4 ) adet DVD kopyası festival düzenleyicisine gönderilecektir .

10. Gönderilen film ile birlikte filmin tanıtıcı bilgileri, kısa konusu ve yönetmen öz geçmişini açıklayan belgeler başvuru dosyasında yer alacaktır.

11. Hazırlanacak katalog ve basın servisleri için filmlerle ilgili tanıtıcı belge, afiş ve ya tanıtıcı görsel belgeler ( olduğu kadarıyla) başvuru dosyasına eklenecektir.

12. Yarışmaya katılan filmlerin telif hakkı sahipleri ticari olmayan kültürel amaçlı gösterimlere izin vermiş sayılırlar. Festival yönetimi filmlerle ilgili oluşacak ticari talepleri telif hakkı sahiplerine iletmekle yükümlüdür.

13. Festival yönetimince yapılacak ön elemeyi geçen filmler yarışmalar için Seçiciler Kurulu’nun değerlendirmesine sunulacaktır.

14. Ulusal Belgesel Film Yarışmasında “birincilik”, “ikincilik”, “üçüncülük” ve bir adet  “özendirme” ödülleri verilir.

15. Ulusal Kısa Film Yarışmasında “birincilik”, “ikincilik”, “üçüncülük” ve bir adet  “özendirme” ödülleri verilir.

16. Ödül kazanan filmlere “özel bir özgürlük heykeli” ile “plaket” verilir;  Ayrıca tüm katılımcılara da “katılım belgesi” verilir.


17. Seçiciler Kurulu kararları kesindir.

18. Ulusal Belgesel Film Yarışması ile Ulusal Kısa Film Yarışması için son başvuru tarihi
20 Mayıs 2013 tarihidir. Bu tarihe kadar yarışma koşullarına uygun belgelerle filmlerin Festival Yönetimine ulaşmış olması gerekir.

19. Yarışma sonuçlarının açıklanmasıyla ödül töreni 8 haziran 2013 tarihinde, Osmaniye-Halk Bilimleri Akademisi Merkezi’nde yapılacaktır.

 20. Yarışmacılar iş bu “YARIŞMA KOŞULLARI” belgesinin altına el yazılarıyla
“ Koşulları okudum, kabul ediyorum” ibaresiyle ve adlarını soyadlarını yazarak imzaladıktan sonra başvuru dosyasıyla göndereceklerdir.

21. Yarışmacılar filmlerini ve istenen belgeleri süresi içinde, şu adrese ulaştıracaklardır:

Erdal Yılmaz
Özgür Film Festivali sekrataryası
Uzman Kırtasiye, Atatürk Lisesi Yolu, Eski Otogar yan
Osmaniye
 Tel : 0328- 812 5110

İbrahim Çenet
Özgür Film Festivali Yöneticisi
Anadolu  Halk Bilimleri ve Kültür Derneği
Çardak köyü /  Osmaniye 
Tel : 0538-552 2992; İş: 0328 -835 64 06.

DUYURU:

Haziran ayı son günlerinde  yapılan Osmaniye 7. Özgür  Film Festivali başarıyla sonuçlandı.
Heykeltraş Mehmet Aksoy, Deniz Kaypak, Helin Fatma Çenet, Muazzez İlmiye Çığ, Mustafa Söylemez
Festivalin genç, yaşlı pek çok güzel konukları vardı. Hangisini saymalı ki : Muazzez İlmiye  Çığ yüz yaşına yaklaşmış ama  dimdik ayakta duran bu tarihçi Sümerolog bilge insan öğretici konuşmalarıyla  aramızdaydı. Karsta şu bilinen Özgürlük heykelinin de yapımcısı , dünyanın ve ülkemizin pek çok yerinde  eşsiz  güzel heykeller yapmış olan heykeltıraş  Mehmet Aksoy aramızdaydı. Heykel sanatının pek çok özelliği var ama aynı zamanda  toplumları kaynaştıran bir harçtır dedi.
Aynı zamanda  Jüri başkanı olan ve Belgesel Sinamacılar Derneğinin de başkanı Hasan Özgen  özetle : Ben pek çok festival gördüm ama  arkasında  holdinglerin bankaların bakanlığın kamu kuruluşlarının olmadığı en sivil  bir festival olarak burayı görüyorum. Ayrıca paranın dolayısıyla ayrımcılığın dönmediği bir festivalle karşı karşıyayız  dedi.  

7. ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ YARIŞMA SONUÇLARI

 Hasan Özgen, Engin Ayça, Kurtuluş Özgen ve Ersan Ocak'tan oluşan jürimiz,  7. Özgür İnsan Film Festivali Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışmalarına katılarak ön elemeyi geçen filmleri seyrederek ortak bir değerlendirmeye ulaşmıştır. Kararlar oy çokluğu ile alınmıştır.
 Jüri öncelikle, bu zor koşullarda üreten her sinemacının emeğine duyduğu saygıyı vurgulamak ister. Sinemacıların üretim ve yaratıcılıktan gelen güçlerinin daha iyi kaynak ve teknolojik altyapı ile buluşturulmasının toplumsal bir öncelik ve görev olduğuna inanır. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, sinemadan doğrudan ya da dolaylı yarar elde eden TRT, RTÜK, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Dışişleri Bakanlığı gibi kamu kurumlarıyla ve özel kuruluşların "sinemanın anlatım gücü"nü ciddiye alarak insanlık ve gezegenimiz yararına kullanmaya çağırır.
 Jüri derecelendirme yaparken; filmlerin anlatı yapısını (aktarılan görsel öykünün içeriğini, olay örgüsünü ve dramatik yapısını), biçimselliğini (görsel-işitsel rejim ve estetiğini) ve teknik yeterliliğini gözetmeye ve anlamaya çalışmıştır.
Jüri son olarak yaptığı değerlendirmenin "adalet dağıtımı" olarak değil, beğeni sıralaması olarak algılanması gerektiğine inanır.

ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI SONUÇLARI
Jüri başkanı Hasan Özgen , finale kalan filim yönetmenleriyle tören anında

Birincilik Ödülü : “Bir Adım Ötesi”
Yönetmen: Tülin Dağ Süre: 44’
Uzun süre Bayrampaşa Cezaevi’nde kalan 3 kadın tutsağın içerideki ve dışarıdaki hayatlarından kesitler aktaran belgesel; politik mahkûmiyet, cezaevi koşulları, kadın olma hali gibi konuları içeriden ve “insanı” merkez alan bir üslupla anlatıyor. Böyle zor bir konuyu propaganda dilinden arındırarak, incelikli ve samimi bir dille ele alması “Bir Adım Ötesi” belgeselinin Birincilik Ödülüne uygun görülmesinin ana gerekçesi olmuştur.
İkincilik Ödülü: “Unutmam Demiştin”
Yönetmen: Memik Horuz, Süre: 14’
Doksanlı yıllarda cezaevlerindeki baskılar, kötü muamele ve ölüm oruçları sebebiyle Wernicke Korsakoff hastalığına yakalanan eski siyasi hükümlüleri (tutsakları) ve hayat mücadelelerini aktaran belgesel, oldukça etkileyici öyküsü ve yalın sinematografisi ile İkincilik Ödülü’nü kazanmıştır.
Üçüncülük Ödülü: “Bir Filateli Öyküsü”
Yönetmen: Ümit Topaloğlu, Süre 45’
Üçüncülük ödülüne ise, pulların ve pul koleksiyoncularının dünyasını aktaran “Bir Filateli Öyküsü” adlı belgesel uygun görülmüştür. Anlatı bütünlüğü, akıcı olay örgüsü, oldukça yetkin görsel-işitsel rejimi, teknik kalitesi ve belge-bilgi arasında kurduğu denge belgeselin başarısındaki temel değerlendirme kriterleri olmuştur.  .
Özendirme Ödülleri:
“Kalan Kuşların Şarkısı”
Yönetmen; Erdem Şimşek, Süre: 7’ 30”
Ülkemizde oldukça az görülen şiirsel belgesel türüne güzel bir örnek olan ve deneysel öğeler barındıran Kalan Kuşların Şarkısı belgeseli Özendirme Ödülü’ne uygun görülmüştür.
“Babam Tarih Yapıyor”
Yönetmen: Haydar Demirtaş, Süre: 30’
“Halkların Kardeşliği” temasını yönetmenin memleketinden ve yakın çevresinden güler yüzlü, içten bir öykü ile aktaran “Babam Tarih Yapıyor” filmi; hem katılımcı belgesel türüne örnek oluşturması hem de anlatı yapısındaki deneysel unsurlar sebebiyle Özendirme Ödülü’ne uygun görülen ikinci eser olmuştur.
7.ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI SONUÇLARI
Birincilik Ödülü : “Büyümek ”
Yönetmen: Burak Türk,   Süre: 4’ 30”
Erkek egemen toplumda  kadına yönelik şiddeti bir erkek çocuğun büyüme tutkusuna odaklayan “Büyümek” adlı çalışma, aynı anda  “kısa film” kavramına tam uyan anlatı yapısı, yalın sinematografisi, anlattığı kısa öykünün sürprizli gelişimi ve final duygusu ile filmi Birincilik Ödülü’ne uygun görülmüştür.
İkincilik Ödülü: “Arzuhalci”
Yönetmen: Akın Güngör,  Süre: 25’
Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde yaşamakta zorlanan bir “kumpanya”nın nostaljik öyküsünün arka fonunda, dağılan bir imparatorluğa ait izlerle gelişen “Arzuhalci”, kaliteli sanat yönetimi ile hoş bir dönem filmi olarak İkincilik Ödülü’nü kazanmıştır.
Üçüncülük Ödülü: “Paradoks”
Yönetmen: Murat Emre Cilasin, Süre 10’ 25”
Sinematografisi, ritmik kurgusu, gerçeküstü öyküsü ve teknik yetkinliği ile “Paradoks” filmi Üçüncülük Ödülü’ne uygun görülmüştür.

Özendirme Ödülleri:
“Aralık”
Yönetmen; Sefa Sürücü Süre: 20’
Etkileyici mekân kullanımı ve ön plana çıkan sinematografisiyle “Aralık” filmi Özendirme Ödülü’ne uygun görülmüştür.
 “Anı Yaşamak”
Yönetmen: Hakan Metin Mertcan, Süre: 20’
Çarpıcı öyküsü ve başarılı oyunculuk performansı ile “Anı Yaşamak” filmi de Özendirme Ödülü’ne uygun görülen bir diğer film olmuştur.

Saygılarımızla.
 Hasan Özgen
Jüri Başkanı

Gülbeyaz Tuncer , Demirci filminin yönetmeni


Özge Deniz Özker, Denize Bakan filminin yönetmeni ödül töreninde


Festivalin önemli konukları da vardı. Belgesel Sinamacılar Birliğinin başkanı çok başarılı  belgeselcimiz  Hasan Özgen  kayda değer konuşmalar yaptı. Gene onlarca ülkede belgeseller çeken yer yüzünün Evliya Çelebisi diyebileceğimiz  Dursun Özden dünya anılarını Çinle , Küba ve Fidel Kastro ile ilişkilerini, değerlendirmelerini anlattı.  Prof. Dr. Ahmet Ünal çok özgün değerlendirmelerde  bulundu. Halk Bilim araştırmacısı Ali Ozanemre  Karacoğlan ı değerlendirdi. Folklorcu Bekir Dağsever ilginç şiirleriyle  bizleri etkiledi. Mersin Üniversitesinden sanat insanı Ahmet Kamacı, Adana edabiyatcılar birliği başkanı Hasan Hüseyin Gündüzalp değerlendirmelerde bulundu. İzmir bölgesinden festivale gelen evrensel tezleri bilim dünyasında kabul gören Antropolog  Oktay  Kaynak bize bir sunun yaptı. Çardakta ki  Kurum merkezinde herkesin davul -zurna  eşliğinde birlikte  oynamaları  ilginçti. Özellikle  yöresel sanatçı  Kemancı Sarı  Mehmet bizlere  en özgün müzik  dinletisi yaptı. 67 yaşında  hem çalan hem söyleyen hem dans eden bu yerel sanatçı dinleyenleri çok etkiledi. 
Biliyorsunuz ki Eski İstanbul  emniyet  müdürü Celalettin Cerrah şimdilerde  Osmaniye  valisidir. Bizler ve orada  bulunanlar aramızda  şöyle söyleştik: Böylesine  özgün ve Osmaniye yi tanıtıcı bir festivalde ilin valisi bulunmalıydı. Ancak vali beyin hakkını  da  verelim Bir  yazılı mesaj yollayarak festival ve festivale katılanlara selam yolluyordu.İsterdik ki vali bey meşgulse bile bir yardımcısını göndermeliydi. Kim bilir belki çok daha önemli işleri vardı ya da yeterli personel yoktu.
Festivalin yapıldığı Osmaniye il merkezinde  pek çok sanatçı ve halkın katıldığı Sanat yürüyüşü yapıldı.
Sanat yürüyüşü

Çamlık düğün salonu bahçesinde yapılan ödül töreni dereceye giren filmlerin yönetmenlerinin konuşmalarıyla  renklendi. Akşamları  dereceye giren ve Dursun Özden , Fusun Çakalos Ethem Özgüven Nejla Osseiran  yapımı filmler  özel gösterim kategorisinde  filmler halka  ücretsiz  sunuldu. 

                                               Anadolu Halk Biliöleri ve Kültr  Derneği
                                               7. Özgür Film Festivali  komite sorumlusu
                                                               İbrahim Çenet7. ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ YARIŞMA SONUÇLARI

Hasan Özgen, Engin Ayça, Kurtuluş Özgen ve Ersan Ocak'tan oluşan jürimiz,  7. Özgür İnsan Film Festivali Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışmalarına katılarak ön elemeyi geçen filmleri seyrederek ortak bir değerlendirmeye ulaşmıştır. Kararlar oy çokluğu ile alınmıştır.
 Jüri öncelikle, bu zor koşullarda üreten her sinemacının emeğine duyduğu saygıyı vurgulamak ister. Sinemacıların üretim ve yaratıcılıktan gelen güçlerinin daha iyi kaynak ve teknolojik altyapı ile buluşturulmasının toplumsal bir öncelik ve görev olduğuna inanır. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, sinemadan doğrudan ya da dolaylı yarar elde eden TRT, RTÜK, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Dışişleri Bakanlığı gibi kamu kurumlarıyla ve özel kuruluşların "sinemanın anlatım gücü"nü ciddiye alarak insanlık ve gezegenimiz yararına kullanmaya çağırır.
 Jüri derecelendirme yaparken; filmlerin anlatı yapısını (aktarılan görsel öykünün içeriğini, olay örgüsünü ve dramatik yapısını), biçimselliğini (görsel-işitsel rejim ve estetiğini) ve teknik yeterliliğini gözetmeye ve anlamaya çalışmıştır.

Jüri son olarak yaptığı değerlendirmenin "adalet dağıtımı" olarak değil, beğeni sıralaması olarak algılanması gerektiğine inanır.
7.ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI SONUÇLARI


Birincilik Ödülü : “Bir Adım Ötesi”
Yönetmen: Tülin Dağ Süre: 44’

İkincilik Ödülü: “Unutmam Demiştin”
Yönetmen: Memik Horuz, Süre: 14’

Üçüncülük Ödülü: “Bir Filateli Öyküsü”
Yönetmen: Ümit Topaloğlu, Süre 45’

Özel Ödüller: “Kalan Kuşların Şarkısı”
Yönetmen; Erdem Şimşek, Süre: 7’ 30”
“Babam Tarih Yapıyor”
Yönetmen : Haydar Demirtaş, Süre: 30’

7.ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ
ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI SONUÇLARIBirincilik Ödülü : “Büyümek ”
Yönetmen: Burak Türk, Süre: 4’ 30”

İkincilik Ödülü: “Arzuhalci”
Yönetmen: Akın Güngör, Süre: 25’

Üçüncülük Ödülü: “ Paradoks”
Yönetmen: Murat Emre Cilasin, Süre 10’ 25”

Özel Ödüller: “Aralık”
Yönetmen; Sefa Sürücü Süre: 20’
“Anı Yaşamak”
Yönetmen : Hakan Metin Mertcan, Süre: 20’
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
 <!--[endif]-->


7. Özgür Film Festivalinde Finale Kalan Belirlendi
 Geleneksel olarak yapılan özgür film festivali 17–18–19 Haziran 2011 tarihinde yapılacak.
Bu seneki Özgür Film Festivali iki bölüm halinde yapılıyor. Bir yarışmalı bölüm İki özgür filmler şenliği. Yarışmalı bölüm iki dalda 1- Kısa belgeseller 2- Kurmaca ve diğerleri
 A - Bu dallarda finale kalan kurmaca filmler

1-     Anı yaşamak  ( Tümay Özokur – Hakan Merttaş )
2-     Perapara  (Bedirhan Sakçı)
3-     Oyun   ( Seyit Çolak)
4-     Klotho   ( Selin Baylav )
5-     Perde   ( Mevlüt Taşcı)
6-     Kalan kuşların öyküsü  ( Erdem Şimşek )
7-     Büyümek   ( Burak Türk)
8-     Zamanın Avuçları   ( Ali Aktemur)
9-     Aralık   ( Sefa Sürücü)
10- Paradoks   ( Emre Cilasun)
11- Sıhhiye durağında bir cumartesi   ( Onur Öztürk)
12- Demirci   ( Gülbeyaz Tuncay )
13- Arzuhalci   ( Akın Güngör)
  B – Finale kalan Belgeseller

1-     Unutmam demiştin  ( Memik Horoz )
2-     İstanbulda hergün bayram    ( Kemal Sevimli )
3-     Kazım Mirşan erken türk tarihi   ( Turgay Tüfekcioğlu )
4-     Bir filateli öyküsü   ( Kemal Topaloğlu)
5-     Bölünmüş ruhum    ( İbrahim Zatari )
6-     Gençlik bir kuş idi uçurdum   ( Kemal Sevimli)
7-     Öşür   ( İbrahim Boysal )
8-     Kramp   ( Timurtaş Onan)
9-     Bamam tarih yapıyor   ( Timurtaş Onan – Haydar Demirtaş)
10- Denize Bakan   ( Özge Deniz Özker)
11- Bir adım ötesi    ( Tülin Dağ) 
 Uzun filmleriyle festivale katılan film yapımcı ve yönetmenlerimizden bazıları
-- Dursun Özden
-- Şehbal Şenyurt
-- Fisun Çakallos
-- Hasan Özgen
 Bu filmler secici kurulun beğenisine sunulmuştur.
 Seçici Kurul:
Hasan Özgen              ( Jüri Başkanı, Yönetmen, BSB Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı)
 Leyla Vekilli                (Sinema Eleştirmeni)
 Engin Ayça                (Yönetmen, Öğretim Görevlisi)
 Kurtuluş Özgen           ( Yönetmen, A.Ü. Güzel Sanatlar Öğretim Üyesi)
 Ersan Ocak                (Yönetmen, Öğretim Üyesi)
 Not: 17–18–19 Haziran 2011 Tarihi’nde yapılacak olan Özgür Film Festivali’nin ödül törenleri ve kutlamaları 18 Haziran 2011 de Çamlık düğün salonu bahçesinde yapılacaktır.

----------------------------------------------------------------

ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ 
Her yıl Osmaniye’de, Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Derneği’nin düzenlediği Sanat Bayramı bu yıl, 17-18-19 Haziran 2011 tarihleri arasında 7. kez düzenleniyor.
Sanat Bayramı’nın en önemli etkinlikleri Özgür Film Festivali adı altında gerçekleşecek. Festival yarışmalı ve özgür filmler şenliği olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

7. Özgür Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da, özgürlüğe sahip çıkan amaçlar peşinde!
Festival yönetimi bu amaçları şöyle açıklıyor:
·                         Özgür Film Festivali’nde anlayışlar, davranışlar, uygulamalar ve hayattan filmlerimize, filmlerimiz üzerinden de hayata bakışlar özgürce olacaktır
·                         Özgür Film Festivali sinema sanatını halkla, özellikler gençler ve kadınlarla buluşturmayı; kültür kurumlarının dikkatini sinema sanatı üzerinde odaklamayı amaçlar.
·                         Özgür Film Festivali sadece filmleri değil, filmlerin geri planında yer alan araştırmacılık, bilimsellik, tasarımcılık ve sanatsal yaratıcılık gibi toplumsal ilerlemenin ve özgürleşmenin dinamiklerini de destekler.
Yarışmalı bölüm:
2011

Özgür Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde iki kategori var

1 –Ulusal-Belgesel Film Yarışması

            2 – Ulusal-Kısa Film Yarışması

 Özgür Film Festivali’nin yarışmalı bölümleriyle ilgili “Yarışma Koşulları” ekte sunulmuştur.

Seçici Kurul:

Hasan Özgen              ( Jüri Başkanı, Yönetmen, BSB Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı)

 Leyla Vekilli                (Sinema Eleştirmeni)

 Engin Ayça                (Yönetmen, Öğretim Görevlisi)

 Kurtuluş Özgen           ( Yönetmen, A.Ü. Güzel Sanatlar Öğretim Üyesi)

 Ersan Ocak                (Yönetmen, Öğretim Üyesi)Özgür Filmler Şenliği:


2011

Festival bu yıl yeni bir uygulama gerçekleştiriyor. Yarışmalarımıza katılmayan filmleri seyirciyle paylaşmak. Üzerinde söyleşerek onları yeniden özgürleştirmek… Uzun metrajlı kurmaca ve belgesel filmlerden oluşacak “özgür filmler” bu yıl festivalimize ayrı bir anlam ve renk katacak. Filmlerin ardından yönetmenlerle yapılacak söyleşiler yoluyla, sinemanın gizemli ve fakat zor yolculuğuna ortak olacağız.

 Yıl ve süre sınırı olmadan yönetmenlerimizin istedikleri filmleriyle festivalimize katılmalarını bekliyoruz.

Gösteriler DVD üzerinden yapılacak; son katılım tarihi 31 Mayıs 2011’dir. 

ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ

YARIŞMA KOŞULLARI

1.Yarışmalar isteyen belgeselcilere açıktır. Bu nedenle yapımcı ya da yönetmenlerden en az birisi T.C vatandaşı olmalıdır.

 2. Yarışmalara amatör ve profesyonel herkes katılabilir.

 3. Yarışmalara sanatsal, kültürel ve bilimsel kaygı taşıyan filmler katılabilir.

 4. Yarışmalara, film, video, dijital formatlarında yapılmış eserler katılabilir.

 5. Yarışmalara 1 Ocak 2008 tarihinden sonra yapılan filmler katılabilir.

 6. Daha önce bu yarışmalara katılan filmler yeniden katılamaz, ancak başka yarışmalara katılmış olanlar, ödül almış olsalar da katılabilirler.

 7. Aynı yarışmacı en fazla iki filmle yarışmaya katılabilir.

 8.Yarışmaya katılacak ulusal belgeseller en fazla 45 dakika, ulusal kısa filmler ise en fazla 30 dakika süreli olacaktır.

 9. Yarışmaya katılma ve ön eleme için filmlerin yayın kalitesinde beş ( 5 ) adet DVD kopyası festival düzenleyicisine gönderilecektir .

 10. Gönderilen film ile birlikte filmin tanıtıcı bilgileri, kısa konusu ve yönetmen öz geçmişini açıklayan belgeler başvuru dosyasında yer alacaktır.

 11. Hazırlanacak katalog ve basın servisleri için filmlerle ilgili tanıtıcı belge, afiş ve ya tanıtıcı görsel belgeler başvuru dosyasına eklenecektir.

 12. Yarışmaya katılan filmlerin telif hakkı sahipleri ticari olmayan kültürel amaçlı gösterimlere izin vermiş sayılırlar. Festival yönetimi filmlerle ilgili oluşacak ticari talepleri telif hakkı sahiplerine iletmekle yükümlüdür.

 13. Festival yönetimince yapılacak ön elemeyi geçen filmler yarışmalar için Seçiciler Kurulu’nun değerlendirmesine sunulacaktır.

 14. Ulusal Belgesel Film Yarışmasında “birincilik”, “ikincilik”, “üçüncülük” ve bir adet  “özendirme” ödülleri verilir.

 15. Ulusal Kısa Film Yarışmasında “birincilik”, “ikincilik”, “üçüncülük” ve bir adet  “özendirme” ödülleri verilir.

 16. Ödül kazanan filmlere “özel bir özgürlük heykeli” ile “plaket” verilir;  Ayrıca tüm katılımcılara da “katılım belgesi” verilir.

 17. Seçiciler Kurulu kararları kesindir.

 18. Ulusal Belgesel Film Yarışması ile Ulusal Kısa Film Yarışması için son başvuru tarihi

31 Mayıs 2011 tarihidir. Bu tarihe kadar yarışma koşullarına uygun belgelerle filmlerin Festival Yönetimine ulaşmış olması gerekir.

19. Yarışma sonuçlarının açıklanması ve ödül töreni 18 haziran 2011 tarihinde, Osmaniye-Halk Bilimleri Akademisi Merkezi’nde yapılacaktır. 20. Yarışmacılar iş bu “YARIŞMA KOŞULLARI” belgesinin altına el yazılarıyla

“ Koşulları okudum, kabul ediyorum” ibaresiyle ve adlarını soyadlarını yazarak imzaladıktan sonra başvuru dosyasıyla göndereceklerdir.21. Yarışmacılar filmlerini ve istenen belgeleri süresi içinde, şu adreslerden birine ulaştıracaklardır:

İbrahim Çenet

Özgür Film Festivali Yöneticisi

Uzman Kırtasiye, Atatürk Lisesi Yolu, Eski Otogar yan Osmaniye

 Tel : 0328- 812 5110 İbrahim Çenet Özgür Film Festivali Yöneticisi

Anadolu  Halk Bilimleri ve Kültür Derneği  Çardak köyü /  Osmaniye 

Tel : 0538-552 2992; İş: 0328 -835 64 06.

 22. Yarışma Koşulları 22 (yirmi iki) maddeden oluşur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder