17 Haziran 2013 Pazartesi

8. Özgür film festivali sonuçları

8. Özgür  film festivali  sonuçları
 
Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisi 7-8-9 haziran 2013 tarihinde yapılan festival, çalışmalar  başarıyla tamamlanmıştır.
 
Bilimsel Jüri :
Hasan Özgen : Yönetmen- yazar
Dursun Özden: Belgeselci- yönetmen- yazar
Ersan Ocak : Bilkent Üni. Öğr. Üyesi
 
Bilindiği üzere  film festivali belgesel ve kısa film dallarındaydı; 
 
A – Belgesel dalda :
 

  1. Birincilik ödülü:

Yaşam Marangozu . Yapım- yönetim: Deniz Koçak . 52 dakika. Sarkis Çerkezyan adlı çok uzun yaşayan bir  Anadolu insanının şahsında  Türkiye  insanının çektiği sıkıntılar ve sol hareketlerin sıkıntısını anlatır.

 

2. İkincilik ödülü :

 Limonlu Kahve. Yönetmen Medet Dilek  in bir zorlu çalışması. Ötekileştirilmiş dışlanmış kadınları işlemiş, Pekte  konuşturulamayan , dünyanın en eski işlerine zorlanmış kadınların duygularını açtırmıştır çalışmasında. 60 dakika. 

 

3. Üçüncülük ödülü :

Havra Sokak. Belgesel, 26 dakika. Yönetmen Eray Öksüz. Çanakkale de bir zamanlar yaşayan şimdilerde terk edilmiş  Yahudi  mahallelerinin durumu ve  onların Çanakkale  ekonomi ve kültürüne katkılarını anlatır.

 

Mansiyon :

Üç bin yıllık göç. Muzaffer Yüksel Kaya . Çukurova da ki  tarihi gözlerimizin önüne serer, bizi zaman tünelinde gezdirir. 31 dakikalık bir belgesel.
 
Kurmaca, kısa film dalında :
 
1—Birincilik ödülü
 
Çivi . Yönetmen Deniz Soydan Dalgıç. 1 ( bir)dakika  46 ( kırk altı ) saniyelik ve hiçbir konuşma olmadan , en güncel ve önemli aktüel bir konuyu işleme ustalığını işlemiştir  bu filmde.
 
Not : Bu dalda  Jüri 2. ve 3. lüğe  denk gelecek film belirlememiştir.
 
Mansiyon :
 
Kasabada . Yönetmen İbrahim Boysal  ın bir çalışması. İyisine kötüsüne yaşayan çok kültürel değeri ,bir filme  sıkıştırmış ve işleme becerisini göstermiştir. 30 dakikadır.
 
Not : Festival komitesi , yarışma dışı gösterilen filmlerde olduğu gibi; finale kalan filmleri  Osmaniye de , Kadirli ilçesinde ve Halk Bilimleri Akademisi merkezinde halka sunduğunda ; Halk beğenisi seçimi yapmış ve  Vantilotograf film halk özel ödülü almıştır.
 
   Vantilatograf: Yönetmen Yasin Ilgaz Irmak  ın bir filmi. 2 dakika  34 saniyedir.
 
                                                            Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisi
                                                                               Festival komitesi başkanı
                                                                                      İbrahim Çenet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder